koncert - dnipropetrowsk
justynajaworskaphotography_hr-17

Wacław Zimpel [pl]

21:00, 05-11-2016
x

Wacław Zimpel [pl]

Udostępnij na: lub

Wacław Zimpel jest polskim klarnecistą, którego talent improwizatorski został doceniony zarówno na rodzimej, jak i światowej scenie. W swoich poszukiwaniach nie boi się wyzwań i nieustannie stawia wyznacza nowe muzyczne ścieżki, co potwierdza w licznych międzynarodowych kooperacjach. Jego dorobek artystyczny robi wrażenie nie tylko na znawcach jazzowej sceny.

Mistrzowskie szlify zdobywał na poznańskiej Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz w Hochschule fur Music und Theater w Hanowerze. Od 2008 roku, wraz z Mikołajem Trzaską, Michałem Górczyńskim oraz Pawłem Szamburskim współtworzy kwartet klarnetowy Ircha. Jesttakże członkiem międzynarodowego Resonance Ensemble wybitnego chicagowskiego muzyka – Kena Vandermarka.

Zimpel jednak od początku swojej kariery stawiał na niezależność. Tworząc autorskie projekty objawił się nie tylko jako utalentowany muzyk, ale i kompozytor. Jego pierwszy międzynarodowy, free-jazowy skład – Undivided, do którego zaprosił m.in. Bobby’ego Few czy Perry’ego Robinsona, zdobył bardzo dobre recenzje i liczne wyróżnienia.

Kolejnym autorskim projektem Zimpla jest zespół Hera, którego główną ideą było poszukiwanie istoty improwizacji, która bierze swój początek w rdzennych tradycjach muzyki liturgicznej i ludowej Indii oraz Afryki. Wacław Zimpel kontynuował swoje eksploracje w  południowych Indiach. Łącząc tradycję hinduską ze swoimi europejskimi korzeniami, stworzył razem z wybitnymi muzykami z Bangalore skład  Saagara.

Zimpel sięga także do innych tradycji muzycznych. W 2012 roku rozpoczął współpracę z marokańskim mistrzem gry na gimbri, instrumencie strunowym przypominającym gitarę basową. Natomiast w 2014 roku zaprosił do Polski japońskich muzyków free-jazzowych: Michyo Jagi oraz Tamaya Hondę. Muzycy przyjrzeli się tradycji japońskiej muzyki, nie rezygnując przy tym z free-jazzowych interpretacji.

Najnowszym projektem Wacława Zimpla jest trio LAM, w którym z Krzysztofem Dysem i Hubertem Zemlerem, sięga po muzykę amerykańskich minimalistów. Muzykę tę charakteryzuje większa przejrzystość i przestrzenność, która obecnie jest głównym celem muzycznych poszukiwań Zimpla. Konsekwencją nowych inspiracji muzycznych jest nawiązanie współpracy z nagrodzonym nagrodą Grammy Evanem Ziporynem, współzałożycielem legendarnego „Bang On A Can All-stars” oraz profesorem w MIT w Bostonie.